Polskie uczelnie medyczne w prestiżowym rankingu. Która najwyżej?
Shanghai Ranking, znany także jako Lista Szanghajska, składa się z dwóch edycji: ARWU (Academic Ranking of World Universities) i GRAS (Global Ranking of Academic Subjects). Lista ARWU została opublikowana pod koniec sierpnia, teraz przyszedł czas listę GRAS. Zestawienie obejmuje ponad 1900 uczelni z 96 krajów i ocenia 55 różnych dyscyplin.
Polskie uczelnie w prestiżowym rankingu
Polskie uczelnie zostały zauważone w kilku kategoriach.
W kategorii Clinical Medicine w naukach medycznych miejscach 201-300 znalazły się Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW).
– Chciałbym bardzo podziękować wszystkim pracownikom naukowym, którzy na co dzień wnoszą ogromny wkład w rozwój wyróżnionych dziedzin. Z dumą możemy powiedzieć, że nauki medyczne i farmaceutyczne prowadzone w UJ CM są doceniane i od wielu edycji zajmują wysokie pozycje w prestiżowych rankingach międzynarodowych. Sukces w zestawieniu GRAS 2024 jest tego kolejnym dowodem – powiedział prorektor UJ ds. CM prof. Maciej Małecki cytowany na stronie uczelni. – Jednocześnie żałuję, że wadliwe zasady, na jakich dokonuje się w Polsce ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni, nie pozwalają na dostrzeżenie tego, co widziane jest z globalnej perspektywy.
Również na stronie UMW można znaleźć wypowiedź rektora. – Ranking w obszarze medycyny klinicznej ma dla każdej uczelni medycznej wyjątkowe znaczenie. Bardzo się cieszę, że potrafimy zainteresować wielu młodych lekarzy działalnością naukową, co w dzisiejszych czasach w całej Europie nie jest łatwe. Na podkreślenie zasługuje interdyscyplinarny charakter naszych badań naukowych, który jest przede wszystkim wynikiem współpracy lekarzy z dynamicznie rozwijającymi się w naszym uniwersytecie naukami farmaceutycznymi. Wyniki rankingu pokazują, że warto postawić na doskonałość i konsekwentnie realizować zaplanowaną przed kilkoma laty strategię naukową. Cieszę się, że po raz kolejny UMW potwierdza swoją pozycję w ścisłej czołówce polskiej nauki – powiedział prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Nie tylko CM UJ i UMW
Na miejscach 301-400 umieszczone zostały Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, a na miejscach 401-500 Gdański Uniwersytet Medyczny.
Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu znalazł się Uniwersytet Harvarda. Dokładny ranking obejmuje miejsca od pierwszego do 100. Dalsze miejsca określane są w przedziałach.
W kategorii Medical Technology w naukach medycznych na miejscach 201-300 znalazł się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a na miejscach 301-400 Uniwersytet Jagielloński.
W kategorii Pharmacy & Pharmaceutical Sciences w naukach medycznych na miejscach 201-300 znalazły się CM UJ oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
W kategorii Biological Sciences w naukach o życiu na miejscach 201-300 znalazł się CM UJ, a w kategorii Human Biological Sciences na miejscach 301-400 umieszczono UMW, a na miejscach 401-500 Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Lista Szanghajska – prestiżowy ranking
Lista Szanghajska to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych rankingów uczelni na świecie. Lista została po raz pierwszy opublikowana w 2003 r. Początkowo tworzona była przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, od 2009 r. robi to ShanghaiRanking Consultancy.
GRAS to międzynarodowe zestawienie uczelni ocenianych pod względem 55 dyscyplin naukowych pogrupowanych w pięciu kategoriach: nauki medyczne, nauki przyrodnicze, nauki społeczne, nauki o życiu oraz nauki inżynierskie.
Autorzy zestawienia oceniają szkoły wyższe za na podstawie pięciu kryteriów: liczba publikacji naukowych w danej dyscyplinie, liczba cytowań, międzynarodowa współpraca badawcza, liczba publikacji w najważniejszych czasopismach naukowych i liczba nagradzanych pracowników.